Objednat po telefonu? +420 799 536 271 (Po–Pá: 9-17h)

Objednejte 2+ balení a dopravu platíme my.

hyperaktivní močový měchýř

Co pomůže na hyperaktivní močový měchýř + nejčastější příčiny

Stává se vám, že se vám chce v některých situacích každou chvíli močit? A to i když jste třeba nevypili příliš mnoho tekutin a subjektivně nepociťujete žádné další potíže, které by mohly problémy s močením vyvolávat? Pak možná trpíte něčím, čemu se říká hyperaktivní močový měchýř. Jak ho poznat? Co ho způsobuje? A jak na něj?

Každému z nás se čas od času stane, že chodí močit častěji, než je u něj běžné. Někdy to může souviset s infekcí, jindy zase s tím, že jsme během krátkého časového úseku vypili příliš mnoho tekutin, kterých se tělo potřebuje zbavit.

Co když ale potřebujete na toaletu opravdu dost často? A například i ve specifických situacích, kdy může hrát důležitou roli psychika? Pak může být vaším problémem právě hyperaktivní močový měchýř.

Jaké jsou jeho hlavní projevy a příčiny? A jak se dá dostat pod větší kontrolu?

Co je to hyperaktivní močový měchýř?

Hyperaktivní močový měchýř je syndrom, pro který je typické, že člověk potřebuje močit častěji, než je to v populaci běžné. Následkem toho může docházet například k nervozitě, k nechtěnému úniku moči a podobně, což může mít další dopady na už tak vypjaté vnitřní rozpoložení.

co je hyperaktivní močový měchýř příznaky projevy

Typické příznaky a projevy

Jak už bylo řečeno, jedním z hlavních projevů hyperaktivního močového měchýře je časté nutkání na močení, které může přicházet i náhle.

Dále se může objevit:

  • Močová inkontinence
  • Noční močení (nykturie)
  • Neschopnost zadržet moč

Následkem těchto potíží může být člověk, který hyperaktivním měchýřem trpí, víc nervózní. Také se může vyloženě bát cest autem a dalšími prostředky hromadné přepravy, kde nemusí mít snadný přístup k toaletě. V neposlední řadě se může vyhýbat společenským akcím, během kterých by mohla být jeho potřeba častějšího močení detekována a probírána.

Nejčastější příčiny hyperaktivního měchýře

Příčina Popis
Infekce močových cest Časté infekce mohou podráždit močový měchýř a zvýšit nutkání na močení
Svalové oslabení Slabost svalů pánevního dna, která může vést k obtížnému ovládání močového měchýře
Neurologické poruchy Poruchy jako Parkinsonova choroba nebo roztroušená skleróza ovlivňují nervovou kontrolu
Hormonální změny Změny spojené s menopauzou mohou ovlivnit funkci močového měchýře
Nadměrná konzumace dráždivých látek Alkohol, kofein nebo kořeněná jídla mohou dráždit močový měchýř
Zdravotní stav Obezita, cukrovka a další chronické stavy mohou přispívat k hyperaktivitě močového měchýře

Někdy může stát za problémy s hyperaktivním močovým měchýřem nedobrovolné stažení svalů, na základě kterého dává měchýř mozku pokyn, že je potřeba ho vyprázdnit. A to i když ještě není plný.

Také ale může být na vině:

  • Rakovina nebo jiný cizí předmět (například močový kámen) v močových cestách
  • Problém s nervy, které nemusí správně přenášet signály
  • Cukrovka
  • Zvětšená prostata
  • Hormonální změna (třeba u žen v menopauze)
  • Infekce močových cest

Samozřejmě to ale nejsou jediné důvody, kvůli kterým se u vás může hyperaktivní močový měchýř objevit. Určitou roli může hrát i přirozený proces stárnutí a konzumace nápojů s větším obsahem kofeinu a alkoholu. Také některé léky mohou způsobit, že dojde k větší produkci moči. A pozor si v neposlední řadě dávejte i na to, aby močový měchýř po vykonání potřeby zůstal opravdu prázdný. Čas od času hraje u tohoto problému velkou roli opravdu i psychika. Například když jsme nervózní, nebo máme z něčeho strach.

Co pomáhá na hyperaktivní močový měchýř?

Tip Popis
Bylinky Některé bylinky, jako je kopřiva, zlatobýl nebo přeslička, mohou pomoci zmírnit příznaky hyperaktivního měchýře
Cvičení pánevního dna Pravidelný trénink svalů pánevního dna může pomoci zlepšit kontrolu močového měchýře
Omezení dráždivých látek Snížení příjmu alkoholu, kofeinu a kořeněných jídel může snížit podráždění močového měchýře
Plánované návštěvy toalety Vytvoření časového harmonogramu močení může snížit frekvenci náhlého nutkání na močení
Změna pitného režimu Konzumace většího množství tekutin v dopoledních hodinách a omezení večer může snížit noční nutkání
Relaxační techniky Cvičení pro zvládání stresu, jako je meditace nebo hluboké dýchání, může snížit nervovou aktivitu

Bylinky

V případě, že je hyperaktivní močový měchýř způsoben zánětem, během kterého se chce častěji močit každému, je důležité provést několik režimových opatření. Kromě udržování těla v teple a posilování imunity vyzkoušejte bylinky, které se přidávají i do vícesložkových přírodních doplňků stravy na podporu normálního stavu močových cest.

Hodně oblíbená v nich bývá kopřiva dvoudomá, zlatobýl, lichořeřišnice větší a přeslička rolní, která může mít také lehce močopudné účinky.

Trénink močového měchýře

I když se za normálních okolností nedoporučuje zadržování moči, právě během boje s hyperaktivním močovým měchýřem může být jedním z řešení i takzvaný trénink močového měchýře. Ten probíhá tak, že si pro návštěvu toalety vyberete vždy konkrétní časový úsek. Stačí, když si do svého deníku, do kterého si budete zaznamenávat časy návštěvy toalety, přidáte ke každému času extra 15 minut. Na toaletu pak běžte, i když zrovna necítíte potřebu. Tato metoda může vyústit v to, že močový měchýř do sebe zvládne postupně pojmout více moči, než pošle do mozku signál, že potřebuje vyprázdnit.

Posílení svalů pánevního dna

Dalším prospěšným krokem může být postupné posilování svalů pánevního dna, které mohou prospět nejen sexuálním funkcím, ale také četnosti močení. Když jsou navíc tyto svaly dostatečně silné, mohou se následkem toho zmírnit potíže s močovou inkontinencí. Skvělé jsou v tomto směru například Kegelovy cviky, které jsou vhodné jak pro muže, tak pro ženy. Počítejte ale s tím, že jejich efekt se neobjeví za pár dní, ale až po delší době, kdy je budete pravidelně provádět.

Revize pitného režimu

Aby se vám nechtělo močit v průběhu noci, kdy má tělo odpočívat, zhruba 2-3 hodiny před spaním snižte příjem tekutin. Naprosto určitě se vyhněte nápojům, které obsahují kofein nebo alkohol. V průběhu dne pak pijte spíše po menších doušcích, ale častěji. 

Zdravá váha

Mezi další užitečné tipy patří udržování normální tělesné hmotnosti. Každé přebytečné kilo totiž může způsobovat takzvanou stresovou inkontinenci.

hyperaktivní močový měchýř přírodní léčba

Jak postupovat?

V případě, že vás trápí infekce močových cest, která se může objevit nejen na dovolené, ale i během pracovního týdne, vyzkoušejte dlouhodobé užívání přírodního doplňku stravy na podporu normální činnosti močových cest. Nejlépe by mělo jít o takový, který obsahuje všechny z výše uvedených bylinek (přeslička rolní, lichořeřišnice větší, kopřiva dvoudomá a zlatobýl obecný).

Dále v jeho složení hledejte:

  • Klikvu velkoplodou
  • D-manózu

To jsou taktéž látky, které podporují imunitu močových cest a podporují vyplavování problematických mikroorganismů.

Spolu s tím pak nezapomínejte zvýšit přísun tekutin a nezadržujte moč. Právě to by totiž mohlo podpořit mikroorganismy v jejich dalším množení. Také pomáhá, když se více zaměříte na intimní hygienu a začnete nosit prodyšné spodní prádlo, které nezpůsobuje zapařování. Během dovolené u vody pak určitě dlouho nenoste na těle mokré plavky.

Zdroj

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/overactive-bladder/symptoms-causes/syc-20355715 – Hyperaktivní močový měchýř (anglicky)

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14248-overactive-bladder – Vše o hyperaktivním močovém měchýři (anglicky)

Poslední aktualizace článku: 8. 11. 2024

Doprava zdarma

při 2+ ks, dodání do 24h

Vždy skladem

a bleskově vám ho doručíme

Tradiční česká značka

vyvinuto a vyrobeno v ČR

100% bezpečný nákup

platíte až při převzetí zboží