Objednat po telefonu? +420 799 536 271 (Po–Pá: 9-17h)

Objednejte 2+ balení a dopravu platíme my.

barva moči

Barva moči a vaše zdraví: Co o něm prozradí?

Kalná moč na první pohled signalizuje, že se s vaším tělem něco děje. Nemusíte hned propadat obavám z nejčernějších scénářů, může jít ale třeba o jeden z indikátorů zánětu močového ústrojí. Co dalšího vám může vzhled a barva moči napovědět? A jak se starat o své močové ústrojí, aby bylo vždy v perfektní kondici?

Moč je tekutina, které za normálních okolností většina lidí nevěnuje velkou pozornost. Bodejť by ano, když jde technicky vzato o odpadní látku. Specialisty ale tradičně zajímá při každé preventivní prohlídce, protože se z ní dá vyčíst spousta informací o stavu organismu, které nemusí být na první pohled patrné.

Moč je však důležitá i v mnoha dalších oblastech. Například může indikovat těhotenství. Domácí testy moči však mohou pomoci detekovat i spoustu dalších věcí, které by pro vás mohly být v určitých životních etapách klíčové.

Věnovat svou pozornost byste však měli i barvě moči, protože i ona vám toho může o vás hodně napovědět.

Jak vypadá zdravá moč?

Moč je odpadní tekutina, která vzniká po filtraci krve ledvinami. Přebytky, které již tělo nevyužije, se shromažďují v močovém měchýři a po jeho naplnění vyšle tělo do mozku signál, že je čas navštívit toaletu.

Za normálních okolností je moč čirá a nemá žádný nepříjemný zápach. Její barva se pohybuje v odstínech žluté. Zajímavostí je, že potřebu močit máme poté, co se měchýř naplní 150 až 200 ml tekutiny. Normální kapacita pak bývá kolem 500 ml a maximum až 700 ml.

zdravá barva moči jak by měla vypadat

Co znamenají jiné odstíny barvy moči?

Moč může mít z mnoha důvodů i jinou barvu než tu, na kterou jsme za normálních okolností zvyklí. Ne vždy však jde o příznak nějaké patologie, protože vliv na ni mohou mít i umělá a přírodní barviva z potravin a nápojů.

Barva moči Možná příčina
Čirá Nadměrná hydratace, může zatěžovat močové cesty.
Svítivě žlutá Zvýšený příjem vitamínů B, snížený příjem vody.
Oranžová Dehydratace, vedlejší účinek některých léků.
Zelená/Modrá Vedlejší účinek léků, potravin s barvivy, infekce močových cest.
Tmavě hnědá Vážná dehydratace, problémy s játry.
Růžová/Červená Konzumace červených potravin, krev v moči, infekce.
Zapáchající Možná infekce močových cest, cukrovka.

Svítivě žlutá moč

Překvapila vás na toaletě výrazně žlutá, až neonově svítivá moč? I když to nevypadá úplně přirozeně, nemusí jít o příznak nějakého vážného problému. Tento stav může nastat po zvýšené konzumaci vitamínů skupiny B. Také může jít o kombinaci vitamínů skupiny B spolu se sníženým přísunem vody. V neposlední řadě může mít moč tuto barvu po požití přírodních barviv.

Oranžová moč

Ani oranžová barva moči nemusí být něčím, kvůli čemu byste se měli začít znepokojovat. Většinou se tímto způsobem projevuje lehká dehydratace. K vyřešení problému tedy může stačit průběžné doplňování většího množství tekutin během dne. Také riboflavin může mít vliv na to, že moč začne mít výrazně žlutou nebo oranžovou barvu.

V neposlední řadě také nelze úplně vynechat ani vedlejší účinek některých léčiv. Oranžovou moč můžete mít například během chemoterapie, která je jedním ze způsobů léčby rakoviny.

Zelená nebo modrá moč

Tento případ nebývá až tak obvyklý, ale také se s ním mohou někteří lidé během života setkat. Modrá a zelená moč může opět souviset s užíváním některých léků. (Může jít například o některá antidepresiva či anestetika.)

Zelená barva moči může také napovídat, že trpíte infekcí močových cest. V takovém případě je důležité co nejrychleji kontaktovat svého ošetřujícího lékaře, protože v této fázi může být situace závažná. Mezi obvyklé příčiny těchto divných barev moči pak patří i konzumace potravin a nápojů, které obsahují umělá barviva. (Typicky nás napadá třeba zelené pivo.)

Tmavá a hnědá moč

Tmavá a tmavě hnědá moč může být způsobená vážnou dehydratací a tím, že se v těle neprodukuje dostatečné množství moči.

Tmavá moč se může objevit i kvůli:

  • Vysilujícímu cvičení
  • Koncentrovanější moči
  • Pobytu v teplém klimatu
  • Nadměrné konzumaci fazolí (platí to například o fazolích fava)
  • Problémům s játry (tělo může vylučovat větší množství bilirubinu)

Abychom vás ale jenom neděsili a nabídli jsme vám i další možná vysvětlení tohoto problému, tmavě hnědá moč může souviset i s konzumací většího množství rebarbory, která roste na mnoha českých zahradách.

Červená a růžová moč

Na červenou a růžovou moč mohou mít opět vliv barviva, která se nachází v některých potravinách a nápojích. Mezi obvyklé spouštěče tohoto jevu patří například super oblíbená červená řepa, která má velmi dobrou schopnost všechno obarvit. Také můžeme do této kategorie zařadit i již zmíněnou rebarboru nebo ostružiny.

Mnohem vážnější je však jev, kterému se říká hematurie. V jeho průběhu je v moči přítomna stopa krve. Pokud je jasně patrná změna barvy, znamená to, že krvácení je silnější a je klíčové v takové situaci vyhledat okamžitou pomoc lékaře.

I když je hematurie sama o sobě existujícím stavem, který může souviset se zdravím močového ústrojí, může doprovázet i:

  • Infekce močových cest
  • Záněty prostaty
  • Močové kameny

V krajním případě může jít o vážné onemocnění ledvin nebo rakovinu, takže je vhodné se objednat na prohlídku k urologovi a nefrologovi. (To je specialista na zdraví ledvin.)

Zapáchající moč

Zapáchající moč, která je navíc ještě zakalená, může poukazovat na probíhající infekci močových cest. Také může jít o projev cukrovky, která se považuje za jednu z civilizačních chorob. Proto byste neměli zanedbávat pravidelnou prevenci u svého ošetřujícího lékaře.

Bezbarvá moč

Někteří lidé jsou pyšní na to, že mají bezbarvou moč. V takovém případě jde ale obvykle o příznak toho, že pijete možná až příliš velké množství tekutin. Rozhodně tedy nebude ke škodě, když o něco málo snížíte jejich množství. Nadměrné pití tekutin zatěžuje močové cesty a může způsobit nerovnováhu elektrolytů. Hodně velký příjem tekutin také může vést k osmotickému otoku mozku a k úmrtí.

změna barvy moči léčba

Správná péče o močové cesty

Aby byly močové cesty vždy v nejlepší kondici, neobejde se to bez správné péče, která může zahrnovat několik konkrétních kroků. Zatímco některé souvisí s příjmem vitamínů a bylinek, další souvisejí s hygienou a péčí o sebe.

Dobrou volbou pro vás bude dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy, které obsahují komplex bylinek na močové cesty. Některé z nich podporují normální vyprazdňování, další zase oceníte při řešení počátků infekcí močových cest.

Ve složení takového přípravku se snažte najít:

  • Klikvu velkoplodou
  • D-manózu
  • Zlatobýl obecný
  • Přesličku rolní
  • Kopřivu dvoudomou
  • Lichořeřišnici větší
  • Medvědici lékařskou (na ni ale pozor, protože ta není pro dlouhodobé užívání vhodná)

Také vám rozhodně neuškodí, když omezíte příjem soli, kofeinu a alkoholu, protože jde o látky, které mohou zatěžovat močové cesty. Také dbejte na správnou intimní hygienu a na nošení prodyšného spodního prádla z přírodních materiálů.

Ženy, které mají k infekcím močových cest větší sklony, by také měly močit po každém intimním styku, během kterého se mohly do močové trubice dostat nečistoty. V neposlední řadě také myslete na to, že se nevyplatí zadržovat moč. Jakmile cítíte potřebu, jděte si odskočit.

Poslední aktualizace článku: 16. 9. 2024

Doprava zdarma

při 2+ ks, dodání do 24h

Vždy skladem

a bleskově vám ho doručíme

Tradiční česká značka

vyvinuto a vyrobeno v ČR

100% bezpečný nákup

platíte až při převzetí zboží