Objednat po telefonu? +420 799 536 271 (Po–Pá: 9-17h)

Objednejte 2+ balení a dopravu platíme my.

zánět ledvin

Jak poznat zánět ledvin: 3 tipy, jak ho léčit

Zánět ledvin je velmi vážný problém, který může mít nedozírné následky. I když existuje několik rizikových faktorů, které mohou mít na jeho rozvoj vliv, objevit se může prakticky u kohokoliv. Co byste o něm měli vědět? A jak probíhá jeho léčba?

Říkáte, že vás obyčejná infekce močového ústrojí nemůže vůbec rozhodit, protože nejde o nic vážného? I když to tak v některých případech je, na vašem místě bychom tento problém rozhodně neignorovali. Svou nepozorností se totiž můžete snadno dopracovat k velmi vážnému zánětu ledvin, který vás může v krajním případě ohrožovat i na životě.

Obvykle ale nejde o blesk z čistého nebe. Proto je moudré se s tímto vážným zdravotním problémem důkladně seznámit. Kdo ví? Třeba vám včasná reakce jednoho dne pomůže.

Co je to zánět ledvin?

Jak už název tohoto zdravotního problému sám napovídá, jde o zánět jedné nebo obou ledvin. Jde o zánětlivý proces, který může vést v krajním případě až k poškození ledvin. Také může dojít k omezení jejich funkce, což pak může opět vést k řadě komplikovaných potíží. Nesmíme totiž zapomínat na to, že ledviny neustále filtrují krev a jsou zodpovědné za odplavování již nepotřebných látek. Zároveň jde o infekční onemocnění, takže při léčbě a společném soužití by se měla řešit i nakažlivost.

jak poznat zánět ledvin příznaky

Jak ho poznat – příznaky

Zánět ledvin se může na začátku projevovat celkem nenápadně. Příznaky se ale mohou začít postupem času zhoršovat.

Mezi hlavní indikátory tohoto problému patří:

  • Bolest v boku
  • Bolest v zádech
  • Zimnice
  • Horečka
  • Únava
  • Slabost

Také se mohou objevit další příznaky, které si tradičně spojujeme s infekcí močových cest. Patří k nim pálení při močení, krev v moči, častější nutkání na močení, nevolnost, zvracení a podobně.

V případě, že máte podezření, že by se mohl zánět ledvin týkat vás, nebo někoho z vašich bližních, co nejdříve vyhledejte pomoc lékaře.

Diagnostika

Přesnou diagnózu může vždy stanovit pouze lékař. V průběhu vyšetření může požadovat vzorek moči. Dále bývá standardem i vyšetření pohmatem. Dále se kontroluje teplota a krevní tlak. Pro upřesnění se také může dělat rozbor vzorku krve a ultrazvuk. (Kterého se nemusíte bát, protože nebolí.)

zánět ledvin příčiny chronický akutní

Nejčastější příčiny

Možná jste to dosud nevěděli, ale existuje několik druhů zánětu ledvin, se kterými se lze setkat. Jaké jsou ale jejich příčiny? A v čem se od sebe odlišují?

Akutní zánět ledvin

Akutní zánět ledvin mívá velmi dramatický průběh a může se objevit po potížích s infekcí močových cest a močového měchýře. Tato infekce může stoupat směrem vzhůru, takže může postihnout i ledviny. Barva moči při zánětu ledvin bývá hodně tmavá a hodně zakalená. Objevit se může i vysoká horečka, zimnice, zvracení, nevolnost, bolest v zádech a v břiše, krev v moči a hnis v moči a bolest při močení. V případě, že dojde k otoku ledvin, může dojít k jejich trvalému poškození.

Chronický zánět ledvin

Chronický zánět ledvin bez teplot může být také velkým oříškem. Může vzniknout z akutní formy, kdy nemuselo dojít k jejímu úplnému vyléčení. Zánět se tedy může opakovat. V průběhu tohoto problému se může objevit hypertenze, zhoršená funkce ledvin a rozvrat vnitřního prostředí.

Problém chronického zánětu ledvin však spočívá celkem často v tom, že jeho příznaky mohou být málo specifické. Můžete se cítit dlouhodobě unavení, můžete trpět nechutenstvím a bolestí hlavy a podobně. Zároveň je ale důležité se o svůj zdravotní stav zajímat, protože chronické záněty ledvin mohou končit jejich selháním, po kterém může následovat transplantace či docházení na dialýzu.

Jak léčit zánět ledvin?

Jak můžete sami vidět, zánět ledvin rozhodně není něčím, s čím by se vyplatilo špásovat. Vzhledem k tomu, že ho často způsobují bakterie, málokdy se léčba obejde bez silnějších léků, které vám může předepsat jen lékař. Od závažnosti problému se pak odvíjí i doba léčby.

Přírodní léčba a bylinky

Přírodní léčba a bylinky může tradičně pomoci při počínajících zánětech močových cest. Případně můžete tímto způsobem po dohodě s lékařem zkusit řešit méně vážné potíže. (Například s tím, že vás po nějaké době pro jistotu ještě zkontroluje.)

V kvalitním doplňku stravy na močové cesty hledejte:

  • Klikvu velkoplodou
  • Zlatobýl obecný
  • D-manózu
  • Lichořeřišnici větší
  • Přesličku rolní
  • Kopřivu dvoudomou
  • Medvědici lékařskou

Medvědice lékařská se však nedá užívat dlouhodobě, takže vždy sledujte pokyny na etiketě, které uvádí nejdelší možnou dobu, po kterou se dá bezpečně brát. (Této informace se pak během užívání držte.)

Součástí domácí léčby pak bývá klidový režim, udržování těla v teple a dobře nastavený pitný režim. Určitě také nic nepokazíte, když vsadíte na zdravější jídelníček s obsahem vitamínu C a dalších důležitých živin, které podpoří imunitní systém.

Dieta při zánětu ledvin

Aby nedocházelo k dalšímu zatěžování ledvin, obvykle se během léčby a po ní doporučuje speciální dieta. Naprostou samozřejmostí je, že by se neměl pít alkohol. Pozor si ale také musíte dávat například i na sůl.

Mezi její hlavní principy patří:

  • Vyšší podíl vlákniny ve stravě
  • Omezení soli
  • Omezení polotovarů
  • Zvýšená konzumace brusinek a klikvy velkoplodé
  • Omezení konzumace sýrů, slaniny…
  • Omezení kofeinu
  • Omezení konzumace potravin s vyšším obsahem tuku (tučné maso, smetana, máslo…)

Dobrým tipem je i pití speciálních urologických čajů.

Antibiotika

Co na zánět ledvin platí jsou i antibiotika. Po nich lékaři obvykle sáhnou ve chvíli, kdy je zánět skutečně hodně vážný a nedaří se ho dostat pod kontrolu jiným způsobem. Vzhledem k tomu, že jde o velmi problematický stav, doba léčby může i s antibiotiky trvat klidně i 2 týdny. Následně by se navíc mělo počítat i s dobou na zotavení, protože si tělo bude potřebovat po náročném boji odpočinout.

jak léčit zánět ledvin

Co si z toho odnést?

Odnést byste si měli z tohoto článku především to, že byste neměli nechat rozjet infekci močových cest do takového stavu, aby se z ní vyvinul zánět ledvin, který vás může ohrožovat na životě.

Pokud tedy zaznamenáte pálení při močení, kalnou moč, tmavší barvu moči a častější nutkání na močení, vyzkoušejte bylinné přírodní doplňky stravy s obsahem výše uvedených složek, zvyšte přísun vitamínu C, zůstaňte v teple a zapracujte na kvalitě svého pitného režimu. V neposlední řadě také choďte na malou podle potřeby a zbytečně dlouho nezadržujte moč. Při léčbě může pomoci i nošení prodyšného spodního prádla a důkladnější intimní hygiena.

Poslední aktualizace článku: 21. 5. 2024

Doprava zdarma

při 2+ ks, dodání do 24h

Vždy skladem

a bleskově vám ho doručíme

Tradiční česká značka

vyvinuto a vyrobeno v ČR

100% bezpečný nákup

platíte až při převzetí zboží